Na relaciji od 1 do 20 km nalaze se više atrakcija koje gosti mogu posetiti sami;
Vidikovac sa brda Ostreš
Postoji simpatična priča vezana za Ostreš jer je, kažu, “jednog jutra kada su Turci došli crkvica koja se navodno tu nalazila sama preletela na Gradinu, obližnje brdo, a postoji i verzija da su je vile za jednu noć prenele na Gradinu”. Takođe postoji verovanje da su Turci na vrhu Ostreša zakopali blago za koje se ne zna da li je pronađeno ali da je traženo svedoče nam mnogobrojne rupe koje se i sada mogu uočiti.
Manastir Klisura
Manastir Klisura, nalazi se na oko 5 kilometara od domaćinstva (13 km od Arilja na putu ka Ivanjici). Ime manastira potiče upravo od činjenice da se on nalazi na klisuri reke Moravice. Posvećen je Svetim arhangelima Mihailu i Gavrilu. Pretpostavlja se da se radi o zadužbini Svetog Save, mada za to nema dokaza, a najznačajniji objekat u sastavu manastirskog kompleksa je crkva koja je podignuta u 13. veku.
Gradina
Brdo Gradina nalazi se u selu Trešnjevica ( na oko 5 km od domaćistva ) i osim toga što se na njemu nalaze ostaci srednjevekovne tvrđave od važnog strateškog značaja zbog svog položaja i visine (1.140 metara) sa njega se pruža i velelepan pogled na okolna brda i zaseoke.
Crkva svetog Ahilija
Crkva Svetog Ahilija podignuta je u 13. veku na temeljima znatno starijeg hrama kao zadužbina Dragutina Nemanjića a posvećena je Svetom Ahiliju iz Larise, po kome je grad Arilje i dobilo ime.Ariljska crkva ima jedan od najreprezentativnijih i najbolje očuvanih živopisa u korpusu srpskog freskoslikarstva 13. veka. Freska Svetog Arhangela Gavrila nazvana Plavi ili Ariljski anđeo, svrstava se u najuži krug remek dela starog srpskog slikarstva.
Nalazi se pod zaštitom Republike Srbije, kao spomenik kulture od izuzetnog značaja.
Rzav
Jedan od neprocenjivih darova prirode Ariljcima je reka Rzav, jedna od najčistijih reka u Evropi. Besprekorno čiste i pitke vode sa svojim prelepim plažama, bukovima, virovima, vodopadima, kanjonima i mirnim maticama , okružena zelenilom sa svih strana jedna je od najlepših reka zapadne Srbije. Za one željne avanture prava atrakcija bi bio rafting a za one koji bi da pronadju spas od letnjih vrućina ili samo da osete energiju reke i ovog kraja dovoljno je da posete jednu od 8 uredjenih plaža koje osim sto se nalaze u nestvarno lepom ambijentu prirode pružaju i brojne druge sadržaje.
Visočka banja
Topli izvor mineralne vode Visočka banja, nalazi se u kanjonu Velikog Rzava, u ataru sela Visoka. Voda temperature 27 C izbija iz podzemnog jezera u vidu mehurića a ovakav tip kanjonskih izvora je pravi „muzej prirodnih termalnih rariteta“, jedini ove vrste u Srbiji i bivšoj Jugoslaviji.Banja je od davnina poznata po tome da leči bolesti kao što su reuma, srčane tegobe, nervna i kožna oboljenja i značajno poboljšava vid.
Ovaj dragulj reke Rzav je prava oaza mira i lepote koja mami turiste kako zbog lekovitosti tako i zbog prirodnog relaksirajućeg ambijenta.
Guča
Guča je mala dragačevska varoš sa oko 2.000 stanovnika čuvena po Saboru trubača, jedinstvenom takmicenju trubačkih orkestara. Tokom trajanja sabora, Guča dočekuje i do milion gostiju sa svih kontinenata što ga čini najvećim trubačkim festivalom na svetu. Iako možda niste ljubitelj ove vrste muzike, neponovljiv doživljaj, vesela atmosfera i pozitivna energija koja se u Guči oseća na svakom koraku privoleće vas da joj se iznova vraćate.
Na relaciji od 20 do 100 kilometara od domaćinstva nalaze se mnogi turistički centri, manastiri, planine i reke.
Šarganska osmica
Šarganska osmica je najatraktivnija turističko muzejska železnica u Evropi i smatra se jedinstvenim graditeljskim remek delom u svetu među prugama uzanog koloseka.
Prugom širine 760 mm, tokom letnje i zimske turističke sezone saobraća voz “Nostalgija“, koji čine restaurirani vagoni , prolazeći najlepšim planinskim predelima Mokre Gore sa 5 mostova i 22 tunela. Na ukupnoj dužini pruge, na relaciji Mokra Gora – Šargan Vitasi, od 15,5 km prelazi se visinska razlika od 300m.
Drvengrad (Mećavnik, Mokra gora)
Čarobno etno selo Drvengrad smešteno je na razmeđi dve prelepe planine, Zlatibora i Tare, na brdu Mećavnik a izgradio ga ja poznati režiser Emir Kusturica za potrebe snimanja filma “Život je čudo”. Poznato je i kao mesto održavanja međunarodnog filmskog i muzičkog festivala “Kustendorf”, koji je već godinama mesto susreta mladih filmskih stvaralaca i studenata režije i afirmisanih svetskih reditelja i glumaca, ali i muzičkih grupa iz celog sveta.
Ovčar banja (Ovčarsko-kablarski manastiri)
Prepoznatljiva je po strmim, krševitim obroncima planina, meandrama Zapadne Morave i brojnim manastirima velike lepote, nazvanim Nova ili Mala srpska Sveta Gora. U Ovčarsko-kablarskoj klisuri nalazi se deset manastira koji predstavljaju pravi vodič kroz tradiciju, duhovnost i istorijsko nasleđe Srbije. A ono što je najvrednije i najlepše u ovoj klisuri stvorila je priroda: bogata i živopisna flora i fauna, proplanci, strme litice, planine, pašnjaci, ali i čak 38 izvora zdrave vode , koji su, poput dragulja, rasuti u ovom krajoliku.
Sirogojno
“Staro selo” je muzej na otvorenom u kome se prikazuje arhitektura, način privređivanja i organizacija porodičnog života ljudi iz brdsko – planinskih predela Srbije.Oko pedeset autentičnih kućica iz 19. veka, prenetih iz okolnih zlatiborskih sela, danas predstavlja svojevrsnu turističku atrakciju i važan spomenik kulture, duhovnosti i tradicije srpskog seoskog života.A najbolji ambasador Sirogojna je svetski priznat brend, sirogojnski džemper u koji su vešte zlatiborske pletilje utkale ljubav prema domaćoj tradiciji i autentičnim zlatiborskim motivima.
Potpećka pećina
U selu Potpeć, kraj Zlakuse, nalazi se atraktivna Potpećka pećina, remek delo reka ponornica. Njen dzinovski portal u obliku potkovice, visok 50 metara jedan je od najvećih pećinskih ulaza na Balkanu i spada u čuda prirode.Istražena je i uređena za posetioce u ukupnoj dužini od 555 metara. Njena silazna staza ima preko 700 stepenika a bogatstvo pećinskog nakita spada u red veoma retkog u pećinama ovog tipa. Iz nje izbija čista rečica Petnica, na kojoj su meštani u daljem rečnom toku napravili mnoštvo bazena najkvalitetnije pastrmke.
Zlakusa i Terzića avlija
Selo Zlakusa poznato je po tri veka staroj tradiciji izrade grnčarije od prirodnih materijala.Toj tradiciji novi život udahnjuje međunarodna kolonija umetničke keramike, koja se u Zlakusi održava skoro dve decenije. Od 2019.godine izvesno je da će grnčarija Zlakusa biti na reprezentativnoj listi UNESKA za nematerijalnu kulturnu baštinu. U ovom selu je i najlepša srpska avlija, atraktivni etno park Terzića avlija koji predstavlja jednu vrstu muzeja na otvorenom i zatvorenom u stilu tipičnog starog srpskog domaćinstva.
Tara (Zaovine, Perućac)
Najlepša planina zapadne Srbije i Nacionalni park Tara po bogatstvu i raznovrsnosti turističih vrednosti, sa ekološki očuvanom prirodnom sredinom, bogatim i raznovrsnim biljnim i životinjskim svetom, planinskim reljefom sa umerenom nadmorskom visinom od 800-1500 m, pogodnim terenima za zimske sportove, blagotvornom klimom, prelepom Drinom sa veštačkim jezerima Zaovine i Perućac predstavlja kako pravo bogatstvo i ponos Srbije tako i nezaobilaznu destinaciju svih ljubitelja prirode.
Uvac
Specijalni rezervat prirode “ Uvac” predstavlja zaštićeno prirodno dobro od izuzetnog značaja a čine ga raznovrsni kraški oblici i biodiverzitet. Kanjon smaragdne reke Uvac, koja se kreće vijugavim meandrima, ostavlja bez daha i reči.Netaknuta priroda, pećine, jezera, endemske vrste biljaka i poslednje utočište gotovo izumrlih ptica – beloglavog supa, samo su neki od razloga zašto Uvac svake godine poseti sve više i više turista iz celog sveta.